Elvon code: 41888
Technical details:
[default_table]
| Type | FJ50 |
| Insolation voltage: | 8kV |
| Voltage: | 1000V |
| Rated current at 40°C: | 150A |
| Electrical contact material: | Copper braid |
| Isolation material: | PA66 |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Rigid section: | 16 – 50 |
| Flexible section: | 25 – 50 |
| Conductor tightening screws couple: | 6 – 8Nm |
| Screw fillet: | M6 |
| Stripping conductor length: | 24mm |
| Mounting: | DIN rail |
| Color: | blue |
[/default_table]
Terminal block blue 50mm² 150A FJ50
