Elvon code: 41881
Technical details:
[default_table]
| Type | FJ1.5N |
| Insulation voltage: | 8kV |
| Voltage: | 500V |
| Rated current at 40°C: | 16A |
| Electrical contact material: | Copper braid |
| Insulation material: | PA66 |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Rigid section: | 0,14 – 1,5 |
| Flexible section: | 0,14 – 1,5 |
| Conductor tightening screws couple: | 0,22 – 0,25Nm |
| Screw fillet: | M2 |
| Stripping conductor length: | 7mm |
| Mounting: | DIN rail |
| Color: | grey |
[/default_table]
Terminal block blue 1,5mm² 17,5A FJ1,5N
