Elvon code: 41884
Technical details:
[default_table]
| Type | FJ6N |
| Insulation voltage: | 8kV |
| Voltage: | 800V |
| Rated current at 40°C: | 50A |
| Electrical contact material: | Copper braid |
| Insulation material: | PA66 |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Rigid section: | 0,2 – 10 |
| Flexible section: | 0,2 – 6 |
| Conductor tightening screws couple: | 1,5 – 1,8Nm |
| Screw fillet: | M4 |
| Stripping conductor length: | 10mm |
| Mounting: | DIN rail |
| Color: | blue |
[/default_table]
Terminal blocks blue 6mm² 57A FJ6N
