Elvon code: 41882
Technical details:
[default_table]
| Type | FJ3N |
| Insulation voltage: | 8kV |
| Working voltage: | 800V |
| Rated current at 40°C: | 32A |
| Electrical contact material: | Copper braid |
| Insulation material: | PA66 |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Rigid section: | 0,2 – 4 |
| Flexible section: | 0,2 – 2,5 |
| Conductor tightening screws couple: | 0,6 – 0,8Nm |
| Screw fillet: | M3 |
| Stripping conductor length: | 8mm |
| Mounting: | DIN rail |
| Color: | blue |
[/default_table]
Terminal block blue 2,5 mm² 32A FJ 3N
